Ūdens skaitītāju rādījumu starpības novēršana
Nereti dzīvokļu īpašnieki un apsaimniekotāji nav apmierināti ar ūdens skaitītāju rādījumu starpību dzīvokļos un summāri mājai kopumā. SIA ''Pilsētmāju pārvaldnieks'' pieredze rāda, ka šai starpībai ir nosakāmi cēloņi, un var ieteikt visnotaļ efektīvas metodes tās mazināšanai.
Norēķinu kārtību par aukstā un karstā ūdens patēriņu daudzdzīvokļu mājā nosaka 2008.gada 9.decembra Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” un 2002.gada 17.decembra Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.39 “ Rīgas ūdensvada un kanalizācijas tīklu un būvju ekspluatācijas, lietošanas un aizsardzības noteikumi”.
Normatīvajos aktos noteiktā kārtība paredz, ka pakalpojumu sniedzējs līgumus par ūdens apgādi slēdz ar daudzdzīvokļu māju pārvaldītājiem, nevis tieši ar dzīvokļu īpašniekiem. Savukārt dzīvokļu īpašnieki norēķinās ar pārvaldnieku MK noteikumos Nr.1013 reglamentētajā kārtībā, vai arī citādi – dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumā noteiktā kārtībā.
''Pilsētmāju pārvaldnieka'' praksē novērotie biežākie ūdens patēriņa skaitītāju rādījumu starpības veidošanas cēloņi:
1. Ūdens patēriņa mērīšanas metodiskā kļūda 5-12%, atkarībā no mērinstrumenta un mērīšanas procesa īpašībām;
2. Nenotiek vienlaicīga visu ūdens patēriņa skaitītāju rādījumu nolasīšana;
3. Notiek ūdens patēriņa skaitītāju rādījumu tīša samazināšana, nododot ziņas pārvaldniekam;
4. Tehniska iedarbība uz ūdens patēriņa skaitītāju, lai iegūtu samazinātu patēriņa rādījumu jeb ūdens zagšana.
Galvaspilsētas ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēja apkopotie dati rāda atšķirīgu "Rīgas ūdens" skaitītāja un dzīvokļu vienlaikus elektroniski nolasāmo ūdens skaitītāju starpības svārstību.
Atkarībā no situācijas izmantojamas vairākas ūdens patēriņa skaitītāju rādījumu starpības samazināšanas metodes:
1. Mērīšanas metodiskās kļūdas 5-12% samazināšanai nav jāizmanto papildu investīcijas augstākas precizitātes klases skaitītāju iebūvēšanai speciālā veidā. Nolasīto mērskaitļu novirze svārstās ap nulli, ilgākā laika periodā summējoties, novirze no mājas kopējā skaitītāja rādījumiem ir neliela;
2. Nevienlaicīgu skaitītāju rādījumu nolasīšanu un nolasīto rādījumu samazināšanu novērš, iebūvējot attālināti nolasāmus ūdens patēriņa skaitītājus, kurus nolasa vienlaikus (piemēram, 31.datumā plkst.24). Jāizvēlas cenas aspektā pieejami B klases skaitītāji ar impulsu skaitītāju un raidītāju. Datus apkopo datu uzkrājējs kāpņu telpā un mājā kopumā. Datus ar telekomunikāciju metodēm pārraida pārvaldnieka datu bāzei un integrē grāmatvedības sistēmā;
3. Iedzīvotāju (dzīvokļu īpašnieku) tehnisku iedarbību (zagšanu) uz jebkuras precizitātes klases ūdens patēriņa skaitītājiem novērš, izmantojot attālināti nolasāmus, pārvaldniekam piederošus ūdens patēriņa skaitītājus ārpus dzīvokļu īpašumiem. Tā iegūst arī iespēju lokalizēt tehniskās iedarbības un ūdens zagšanas vietas.
Prakse rāda, ka labākā pamatmetode ūdens skaitītāja rādījumu starpību novēršanai ir attālināti nolasāmu ūdens patēriņa skaitītāju uzstādīšana visās daudzdzīvokļu mājas ūdens patēriņa mērīšanas vietās gan mājai kopumā, gan dzīvokļu īpašumos.
Būtu jāizstrādā metodika sistemātiskai attālināti nolasāmu ūdens patēriņa skaitītāju ieviešanai Rīgas daudzdzīvokļu mājās. Metodikā jāietver gan tehniskie, gan finansiālie attālināti nolasāmo skaitītāju ieviešanas paņēmieni.
Līdz attālināti nolasāmu ūdens patēriņa skaitītāju ieviešanai Rīgas daudzdzīvokļu mājās būtu jāuzstāda mājas pārvaldniekam piederoši attālināti nolasāmi ūdens patēriņa skaitītāji ārpus dzīvokļiem. Šādi tiks lokalizētas tehniskās iedarbības (zagšanas) vietas, veicināta dzīvokļu īpašnieku korekta attieksme ūdensskaitītāju rādījumu nodošanā un sapratne par attālināti nolasāmu ūdens patēriņa skaitītāju noderīgumu.
Pievieno savu komentāru!
blog comments powered by Disqus