Ūdens uzskaites sistēmas
Daudzdzīvokļu mājās ūdens skaitītājus uzstāda dzīvokļos, lai iemītnieki par ūdeni norēķinās pēc to rādījumiem. Taču uzskaiti var veikt gan dzīvoklī, gan ar skaitītāju uz galvenā mājas ūdens pievada.
Katrā mājā, kurai pievienots centralizētais pašvaldības ūdensvads, jāuzstāda ūdens uzskaites ierīces. Skaitītāju var uzstādīt katrā dzīvoklī, un iemītnieki par ūdeni norēķinās pēc patēriņa rādījumiem. Taču uzskaiti var veikt gan dzīvoklī, gan ar skaitītāju uz galvenā mājas ūdens pievada, kontrolējot kopumā patērētā apjoma atbilstību atsevišķo lietotāju patēriņa summai.
Ūdensskaitītāju veidi
Ūdensskaitītāji var būt mehāniski, ultraskaņas un elektromagnētiski. Tie atšķiras pēc darbības principa, piemēram, ultraskaņas mērītājos izmanto ultraskaņu, bet elektromagnētiskais skaitītājs plūsmu mēra, izmantojot elektromagnētisko lauku. Dzīvojamajām mājām parasti izmanto mehāniskos skaitītājus, jo tie ir lētāki un tos ir vieglāk nomainīt.
Skaitītājus iedala A, B un C klasē, kas apzīmē mērierīces precizitāti. A klases skaitītāji ir vismazāk jutīgi, piemēram, tie var nereaģēt uz nelielām ūdens noplūdēm. C klases skaitītāji atzīti par visprecīzākajiem. Visbiežāk izmanto B klases skaitītājus. Jāņem vērā – ja skaitītāji ir vairāki, tiem visiem jābūt vienas klases.
Skaitītāja uzstādīšana
Ūdensskaitītājus atļauts uzstādīt tikai firmām, kurām ir licence šāda pakalpojuma sniegšanai. Ūdensskaitītājiem jābūt sertificētiem Latvijas Nacionālajā standartizācijas un metroloģijas centrā, un patērētājam ir tiesības pieprasīt uzrādīt šāda veida apliecinājumu. Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas aukstā ūdens skaitītājus uzstāda ievadā.
Skaitītāja uzstādīšana jāveic tehniski pareizi. Pirmkārt, tai jābūt vietai, kur skaitītājs netiks nejauši aizskarts, tam jābūt aizsargātam pret iespējamu ūdens noplūdi. Skaitītājam jābūt novietotam pareizā leņķī horizontālā stāvoklī, citādi tā mērījumi būs kļūdaini.
Skaitītāja pārbaude
Saskaņā ar likumdošanu skaitītāji jāpārbauda regulāri ik pēc četriem gadiem. Dzīvokļos skaitītāju pārbaude un maiņa jāuztic firmām, kas nodarbojas ar ūdensskaitītāju tirdzniecību un montāžu. Daudzdzīvokļu ēkās šo procesu parasti koordinē ēkas apsaimniekotājs.
Ūdensskaitītāja pārbaude nozīmē, ka mērierīce tiek noņemta, aizvesta uz laboratoriju, pārbaudīta un atkal uzstādīta no jauna. Atkārtotās pārbaudes veic Latvijas Nacionālais standartizācijas un metroloģijas centrs vai tā akreditētas laboratorijas.
Ja ūdensskaitītāja īpašnieks atkārtoto skaitītāja pārbaudi nav veicis laikus, šī skaitītāja rādījumi netiek ņemti vērā, un maksājumi jāveic atbilstīgi noteiktajai kārtībai, kādā par patērēto ūdeni tiek maksāts dzīvokļos bez ūdensskaitītājiem.
Pievieno savu komentāru!
blog comments powered by Disqus