kaiminiem.lv
facebook twitter draugiem rss epasts

Siltumapgādes sistēma daudzdzīvokļu mājā

2011. gada 07 martā Eksperta raksts Jānis Vīmanis
Siltumapgādes sistēma daudzdzīvokļu mājā

Siltumapgādes sistēma ir iekārtu kopums, kas dzīvojamās mājās nodrošina komfortablu gaisa temperatūru un apgādā iemītniekus ar sadzīvē vajadzīgo karsto ūdeni.

Siltumapgādes sistēmas apkures daļa var būt viencauruļu un divcauruļu. Līdz 1990.gadam celto ēku iekšējie apkures tīkli ir būvēti viencauruļu stāvvadu variantā un kā sildķermeņi tajos tiek izmantoti gan čuguna radiatori, gan konvektori. Taču pēdējos gados tie daudzviet nomainīti pret modernākiem, lielākoties saglabājot viencauruļu sistēmu un veidojot sildķermenim apvadu ar termostatisko vārstu. Nesen celtajās ēkās iekšējā apkures sistēma tiek būvēta divcauruļu variantā ar termostatisko vārstu pie katra radiatora.

No 1998. līdz 2009.gadam siltumenerģijas ievadi ēkās tika aprīkoti ar automatizētiem individuālajiem siltummezgliem (ISM) ar neatkarīgu pieslēgumu ārējiem tīkliem. Tas ir ļāvis ieviest siltuma patēriņa regulēšanu ēkā, kas kopā citiem paņēmieniem jūtami – pat vairāk nekā 30% apjomā – samazinājis siltumenerģijas patēriņu. 

Radiatori
Radiatori pilda galveno siltumdevēja funkciju, un no to izvēles un pareizas montāžas būs atkarīgs visas mājas komforta līmenis. Radiatorus iedala pēc to izgatavošanas materiāla un siltumatdeves veida. Radiatorus izgatavo no čuguna, tērauda, alumīnija vai nerūsējošā tērauda.

Viens no būtiskākajiem radiatoru izvēles nosacījumiem ir to spiedienizturība. Daudzdzīvokļu ēkas centrālās apkures sistēmā ūdens cirkulē ar lielu spiedienu – pat līdz 10 atmosfērām. Lielākā daļa kvalitatīvu radiatoru ir paredzēti izmantošanai dažādās apkures sistēmās un spēj izturēt augstāku spiedienu par minimāli nepieciešamo.

Lai noteiktu, kāda izmēra un jaudas radiatori būs vispiemērotākie, jāaprēķina katras telpas piesildīšanai. nepieciešamais siltuma daudzums, kas jāiegūst no radiatora. Jāzina arī apkures sistēmas tehniskie parametri – turpgaitas un atpakaļgaitas ūdens plūsmas temperatūra, telpas platība un iespējamie siltuma zudumi, kas radiatoram būs jākompensē. Jo zemāka temperatūra un tās svārstību starpība, jo lielāks radiators būs nepieciešams.

Mainot radiatorus, svarīgi, vai ēkā esošā apkures sistēma ir viencauruļu vai divcauruļu. Viencauruļu sistēma pārsvarā tiek izmantota padomju laikā celtajās daudzdzīvokļu mājās, un tas nozīmē, ka radiatoru maiņa vai remonts iespējams tikai tad, ja ir iztukšota visa ēkas apkures sistēma.

Pievieno savu komentāru!

blog comments powered by Disqus
Visas tiesības rezervētas. Portālu veido un uztur SIA "Kaimiņiem.lv".