Kā iekārtot dzīvokli, nekaitējot videi?
Tagad, kad esam novērtējuši bioloģiskās pārtikas priekšrocības, ir laiks parūpēties par saviem mājokļiem. Latvijā pēdējos pirmskrīzes gados patērēšanas un ārā mešanas kultūra sita augstu vilni. Tagad krīzes ietekmētās šaurākās rocības dēļ un arī tādēļ, ka sākuši pārvērtēt savu dzīvesstilu, arvien vairāk cilvēku ir gatavi stāties pretī izšķērdēšanas kultūrai ar savu ieguldījumu vides aizsardzībā. Lai arī mājokļi, kur roku mazgāšanai lietotais ūdens tiek savākts, lai vēlāk to izmantotu, noskalojot tualetes podu, ir tikai progresīvi zaļa nākotne, jau tagad katrs mājokļa īpašnieks var parūpēties arī par kopējo labumu.
Remonts ir slikta ziņa
Ja vien neesat iegādājušies dzīvokļus jaunajos projektos, visi vecie dzīvokļi - kā centra mājās, tā sērijveida namos tiek nopirkti pagalam nolietotā stāvoklī. Nav brīnums, ka, lai sakārtotu iepriekšējo iemītnieku atstāto postažu, jaunie dzīvokļu īpašnieki par izplatītāko remonta metodi izmantoja pilnīgu rekonstrukciju. Vienas dienas laikā strādnieku brigāde izgāž plānās starpsienas, nojauc krāsnis, izņem vecos logus, durvis un grīdas.
No dzīvokļa īpašnieka viedokļa mājoklis šādā veidā tiek attīrīts. Vides aizsardzības kontekstā remontēšanās bums ir slikta ziņa, jo nereti ārā mešanas trakumā izgāztuvē nokļūst lietas, kas savu funkciju spētu pildīt vēl ilgus gadus, turklāt tās tiek aizstātas ar sintētiskiem izstrādājumiem. Labākais, ko var darīt ar savu mājokli, ir censties to sakārtot, pēc iespējas mazāk iejaucoties dzīvokļa oriģinālajos elementos. Ja dzīvoklim ir loģisks, mūsdienu komforta prasībām atbilstošs plānojums, nav vajadzības izgāzt vecās starpsienas, aizstājot tās ar jaunām riģipša sienām. Vēsture pašlaik ir modē, tāpēc nelieli vecuma radīti defekti, šķībumi un citas laika zīmes mājoklim piešķirs mājīguma un komforta sajūtu, kuras bieži pietrūkst perfekto remontu dzīvokļos.
Saimniecības zonas pārplānošanu un dzīvojamās zonas plānojuma saglabāšanu var uzskatīt par pieņemamu kompromisu ceļā uz zaļu mājokli, taču nozīmīgākā izvēle ikvienam saistīsies ar veco logu un grīdu saglabāšanu. Pirms lēmuma pieņemšanas noteikti vajadzētu konsultēties ar godprātīgu meistaru, kurš, novērtējot logu un grīdu stāvokli, ieteiks labāko risinājumu. Visbiežāk aiz daudzajām nolupušajām krāsas kārtām slēpjas labas kvalitātes logi, durvis un grīdas, kurām ir nepieciešama tikai sakopšana un salabošana.
Iztīrīts skurstenis nodrošina vēdināšanu
Restaurējot vecos logus, ar vienu šāvienu iespējams nošaut vairākus zaķus — pirmkārt, izrādīt cieņu kultūras mantojumam. Otrkārt, sakārtojot otrreizējai lietošanai vecu mantu, netiks tērēti resursi, kas būtu vajadzīgi jaunas radīšanai. Treškārt, varēs priecāties par patīkamu smaržu un gaisu. Lieki piebilst, ka, iestiklojot logus ar biezāku stiklu, iestrādājot tajos blīvgumijas, saremontējot tos un salabojot aprīkojumu, loga vēršana būs ne mazāk komfortabla kā jaunajiem logiem. Pareizi noblīvēti logi, kā arī iztīrīti skursteņi un sakārtotas vecās krāsnis mājoklī nodrošinās dabisko vēdināšanu, tādā veidā iespējams ietaupīt enerģiju, jo šādā mājoklī nebūs vajadzības pēc ventilatoriem un kondicionieriem.
Tas pats attiecināms arī uz grīdām un durvīm, kurām noņemot veco krāsu, visbiežāk atklājas labi saglabājies materiāls. Ja grīdas (īpaši virtuvēs) un durvis ir bojātas, tās var labot, tāpat kā zobos bojāto vietu aizstāt ar līdzīga materiāla protēzi. Ja grīda vai durvis tomēr ir jāmaina, ieteicams izvēlēties otrreizējās pārstrādes metodi, iegādājoties vecas durvis vai dēļus no citiem objektiem vai pagatavot tos no veciem kokmateriāliem. Koka apstrādāšanai ieteicams izmantot lineļļu vai krāsas uz lineļļas bāzes.
Dzeramajam ūdenim — filtrus
Jau mājokļa plānošanas stadijā vajadzētu paredzēt vietu atkritumu šķirošanai, iekārtojot atsevišķu telpu vai arī paplašinot atkritumu zonas daļu zem izlietnes. Tāpat ir vērts ieguldīt naudu dzeramā ūdens filtra iegādei, lai ikdienā nevajadzētu iegādāties ūdeni videi kaitīgajās plastmasas pudelēs. Ūdeni taupīt palīdzēs skaitītāji, kā arī santehnika un sadzīves tehnika ar dažādiem taupīšanas režīmiem.
No vides taupīšanas viedokļa nav atbalstāma arī jaunu mēbeļu iegāde. To vietā jaunu elpu var piešķirt no vecākajiem ģimenes locekļiem mantotām lietām, tāpat der apmeklēt lietoto mēbeļu veikalus un antikvariātus. Protams, būs nepieciešams iegādāties arī ko no jauna. Lai arī IKEA lēto mēbeļu koncepcija ir saprotama, vides sargāšanas nolūkā būtu ieteicams iegādāties ilglaicīgākas mantas no dabiskiem vai tādiem materiāliem, kurus var pārstrādāt. Tāpat priekšroka dodama vietējā ražojuma precēm, tādā veidā samazinot transportēšanas radīto kaitējumu videi.
Pievieno savu komentāru!
blog comments powered by Disqus