kaiminiem.lv
facebook twitter draugiem rss epasts

Veco augu renesanse

Veco augu renesanse
FOTO: http://www.flickr.com/photos/timo/

Septiņas puķes no vecmāmiņu palodzēm, kas atgriežas modē uz daudzdzīvokļu māju palodzēm

Beidzot viens stilīgs augs! Klīstot pa Jāņa Aldermaņa dārzniecību pamanot jūrassīpolu, iesaukusies kāda smalka interjera dizainere. Vecās aizmirstās istabas puķes, kas kādreiz aizgūtnēm greznoja vecmāmiņu palodzes, atgriežas mūsdienu interjeros un kļūst par modes preci dārzkopības veikalos. "Es to izskaidroju ar paaudžu maiņu. Manai mammai visas tās puķes bija. Man nepatika. To bija par daudz, logs aizaudzis ciet. Vajadzēja laistīt, jo tās kalta," atceras dārzniecības direktore Vija Rožukalne. "Tā laika emocijas manī ir palikušas, tāpēc attieksme pret telpaugiem saglabājusies rezervēta, kaut pati esmu dārzniece. Taču jaunas meitenes atnāk uz dārzniecību, staigā un sauc, cik stilīgi izskatās šie vecie augi. Viņas nav redzējušas tumšos dārzus uz palodzēm. Jaunās meitenes izvēlas tās pašas puķes, kas patika omēm."

 

Ķīnas roze jeb Havajas puķe

Savvaļā sākotnēji augusi Ķīnā, bet tagad sastopama visos tropu apgabalos. Skaisti ziedoši 2—5 m augsti krūmi, kas 18.gadsimtā krāšņi ziedēja gandrīz visos piļu dārzos un oranžērijās. Ziedi koši sarkani un lieli, ar garu dekoratīvu auglenīcu. Mūsdienās selekcionāri ir radījuši šķirnes ar rozā, baltiem un arī pildītiem ziediem. Ķīnas rozei vajag daudz ūdens un barības vielu, tāpēc to audzē lielos podos auglīgā trūdzemju maisījumā. Regulāri jāmēslo reizi nedēļā no marta līdz augustam, vēlāk mēslošanu samazina, izvairoties no slāpekli saturošiem mēslojumiem.

 

Kallas

Nav kaprīzas. Ziema ir dižkallu galvenais augšanas un ziedēšanas laiks. Šī auga dzimtene ir Etiopijas purvainās vietas, kas vasarā pilnīgi izkalst. Pienākot vasarai, to vajag iznest dārzā un ļaut nokalst. Augustā kallas gums jāpārstāda podā un intensīvi jāmēslo. No jauna sāks ziedēt oktobrī. Sausās telpās der apsmidzināt lapas.

 

Pelargonijas

No visiem aizmirstajiem augiem mūsdienu mājokļos atgriezušās vispārliecinošāk. Ja labi laista un mēslo, krāšņi zied visu vasaru, pieticīgas un izturīgas. Pavasarī vai rudenī apgriež, lai aug kuplākas. Modernākās ir nokarenās formas balkoniem.

 

Jūrassīpols

Nav kaprīzs. Kopjot pieticīgs. Omes savulaik to izmantoja artrīta u.c. slimību ārstēšanai. Tagad sīpolu izvēlas dizaineri publiskās telpas noformēšanai. Sīpols jāpārstāda biežāk nekā citi augi, jo tam ir tendence strauji vairoties, un tad tas kļūst neglīts.

 

Mirtes

Tieši tāpēc kļūst modīgas, jo tās nekur vairs neaudzē. Ļoti sens augs. Mirtei patīk mitrs gaiss, tāpēc centrālapkures dzīvokļos tā jārasina. Mirtei var ļaut augt, kā pati vēlas, var tai veidot arī formu. Zied skaistiem baltiem viegli smaržojošiem ziediem.

 

Efejas

Patlaban nopērkamas ļoti daudzas jaunas dekoratīvas šķirnes — raibām lapām, lielām lapām utt. Efeja ir viens no retajiem augiem ēnmīļiem.

 

Henante jeb sievasmātes mēle

Latvijā zināma no senseniem laikiem, minēta vecās puķkopības grāmatās. Dekoratīva, nav prasīga, labi aug arī ēnā. Zied no jūlija līdz oktobrim. Zieds liels un balts ar dzelteniem ziedputekšņiem. Vai skaists? Gaumes lieta, atbild dārzniece. Jaunajām kolēģēm ļoti patīkot.

Par rakstu saņemts 1 komentārs

Pievieno savu komentāru!

blog comments powered by Disqus
Visas tiesības rezervētas. Portālu veido un uztur SIA "Kaimiņiem.lv".