kaiminiem.lv
facebook twitter draugiem rss epasts

Daudzdzīvokļu mājas balkona iekārtošana

Gaumīgs balkons ir: pret laika apstākļiem izturīga apdare, paplašināta margu augšmala kafijas krūzei un pāris krēslu, lai baudītu dabas klātbūtni

Pilsētniekiem balkons bieži vien ir vienīgā vieta, kur sajust un izbaudīt norises dabā. Lai labiekārtotu balkonu vai lodžiju daudzdzīvokļu namā, jārēķinās ar vispārējiem būvvaldes noteikumiem. Jebkurš pārbūves projekts ir jāsaskaņo un jāapstiprina būvvaldē. Rīgā tas jāsaskaņo Rīgas pilsētas būvvaldē.

 

Par balkonu aizstiklošanu, siltināšanu un citām izmaiņām ēkas fasādē atbildīgs ir namīpašnieks vai apsaimniekotājs un konkrētā dzīvokļa īpašnieks. Vienkāršākais veids āra telpas sakārtošanai ir to izremontēt un apzaļumot. Pagaidām sērijveida mājām apzaļumošanai, ja tā redzama no ielas puses, nav nepieciešama saskaņošana.


Iestiklošanas sistēmas

Lai izvairītos no lietus, vēja, sniega, putekļiem un trokšņa, lai nedaudz uzlabotu dzīvokļa siltumizolāciju, balkonu var labiekārtot, izmantojot mūsdienīgu iestiklošanas veidu — bezrāmju iestiklošanas sistēmu (saskaņošana obligāta!).
Šim stiklojumam nav ne horizontālu, ne vertikālu rāmju, kas saraibinātu kopējo ēkas fasādi. Stikla loksnes vai nu sabīdās un atveras kā grāmatu lapas, vai arī sabīdās cita aiz citas līdzīgi bīdāmo durvju sistēmai. Vajadzības gadījumā var panākt pilnu atvērumu, kas ir ērti, sevišķi vasarā. Bezrāmju sistēmā tiek izmantots rūdīts stikls. Vērtnes ir viegli tīrāmas, jo veras uz iekšpusi.
Ar stiklojumu var aizstiklot arī pirmā un pēdējā stāva balkonus, jo stiklojums nav attaisāms no ārpuses. Dzīvoklī parasti blakus balkona vai lodžijas durvīm ir tikai logs. Lai iegūtu vairāk gaismas, loga aili var palielināt līdz grīdai, pārvietojot vai uzstādot zemo radiatoru.
Jāņem vērā, ka šī sistēma aizsargās no nokrišņiem, tomēr āra gaiss iekļūs pa nelielajām spraugām starp stikla loksnēm. Līdz ar to aizstiklota balkona gaisa temperatūra nebūs vienāda ar dzīvokļa temperatūru. Salīdzinājumā ar āra temperatūru balkonā būs vidēji par desmit grādiem siltāks.


Apdarei — āra darbu materiāli
Lodžijas vai balkona grīdas segumam jābūt no ūdens un salizturīga apdares materiāla, kas, ilgstoši lietojot, atmosfēras iedarbībā neplaisā. Grīdai viens no piemērotākajiem materiāliem ir akmens masas flīzes. To struktūrai jābūt tādai, lai tās neslīdētu, īpaši, ja balkons vai lodžija ir vaļēja.
Mūsdienīgs materiāls ir flīzes ar kalibrētām (apstrādātām precīzi taisnām) malām. To priekšrocība — iespējams izveidot šauras 1,5—3 mm šuves starp flīzēm. Tas gan vizuāli labi izskatās, gan grīdu vieglāk kopt.
Joprojām aktuālas ir flīzes, kas imitē koka šķiedru, rūsējuša metāla, auduma faktūras. Jaunākās kolekcijas piedāvā flīzes ar smalka švīkājuma faktūrām.
Sienu apdarei ieteicams izmantot āra darbiem paredzētus izturīgus materiālus ar labām siltumtehniskām īpašībām. Taču jāievēro, ka sienām redzamajā daļā jābūt saskaņotām ar kopējo daudzdzīvokļu fasādes risinājumu. Tāpēc krāsu un apdares materiālu izvēle ir ierobežota.


Balkona augi
Lodžijā vai balkonā, kas atrodas pie virtuves, tradicionālo puķu vietā var audzēt garšvielas, zemenes podiņos. Gan veselīgi, gan smaržīgi. Īpaši eksotisku noskaņu radīs ārtelpā novietots citrona vai mandarīna koks.


Balkona mēbeles
Mazs transformējams galdiņš un pāris krēslu ir pietiekami, lai baudītu dabas klātbūtni pilsētā. Balkonos un lodžijās var izmantot gan augstos, gan pusaugstos bāra letes krēslus. Mūsdienīgas un praktiskas ir vieglas, transformējamas alumīnija, plastmasas vai līdzīgu sintētisko materiālu mēbeles. Plastmasas mēbeles ir vieglas, ērti kopjamas un izturīgas gan pret laika apstākļiem, gan slodzi. Kvalitatīvas, konstruktīvi pārdomātas mēbeles var kļūt par spilgtu akcentu mūsdienīgam balkonam. Atsevišķa galdiņa vietā margu augšmalu var paplašināt un izmantot kā nelielu bāra leti kafijas krūzei vai zemeņu traukam. Sezonas mantu glabāšanai var izveidot kumodi vai nelielas kastes, piemēram, no mitrumizturīga saplākšņa.
***
Balkonam nav ieteicams
Izmantot iekšdarbiem paredzētus būvmateriālus un apdares materiālus. Arī tad ne, ja balkons vai lodžija ir stiklota ar bezrāmju sistēmu
Linoleja grīdas segumu. Tas mitruma un sala iedarbībā plaisā un pelē
Flīzēm gaišas un platas šuves, jo tās būs grūtāk kopjamas Lielus un smagus uz grīdas novietojamus māla puķupodus. To vietā var izmantot vieglus plastmasas podus

Pievieno savu komentāru!

blog comments powered by Disqus
Visas tiesības rezervētas. Portālu veido un uztur SIA "Kaimiņiem.lv".