kaiminiem.lv
facebook twitter draugiem rss epasts

Dzīvojamās istabas apgaismojums

Dzīvojamās istabas apgaismojums
FOTO: http://www.flickr.com/photos/slimjim/

Gaismai telpā ir īpaša nozīme, sevišķi jau šajā tumšajā laikā. Svarīgi, lai mājoklī gaismas un gaismekļu būtu daudz — lai tos var dažādi saslēgt un variēt ar gaismas intensitāti no ļoti gaišas līdz vājai.

Tā kā dzīvojamā istabā noris visdažādākās situācijas, nepieciešams apvienot dažādus gaismas veidus — izkliedētās, atstarotās un lokālās. Labākais paraugs ir scenogrāfijā izmantotie izgaismošanas paņēmieni. Iebūvētam vispārējam griestu apgaismojumam var paredzēt iespēju ieslēgt visas apgaismojuma ķēdes kopā un katru atsevišķi. Ieteicams paredzēt gaismas intensitāti regulējamos slēdžus. Ja dzīvojamā istabā ir vieta ēdamgaldam, papildus vispārējam apgaismojumam virs tā var izvietot lokālo apgaismojumu. Interesantus efektus var panākt, kombinējot dažādas slēptās gaismas (gaismas avots nav redzams) ar virzītām (gaismas kūlis tiek virzīts uz kādu noteiktu objektu). Piemēram, izbūvējot nišu, virs tās var iemontēt dienas gaismas spuldzes un pašā nišā iebūvēt halogēna gaismekļus.

 

Pirms izvieto gaismekļus
Pirms veiksmīgi izplāno dzīvoklī elektroapgādi, gaismekļu izvietojumu un veidu, ir jāzina funkcionālo zonu un mēbeļu izvietojums un aptuveno elektroiekārtu skaits. Ieplānojot izmantot griestos iebūvētos gaismekļus, jāņem vērā, ka nepieciešama vieta transformatora novietošanai. Jāapsver, vai telpās ar zemiem griestiem ir nepieciešami iebūvējami gaismekļi, jo vajadzīgais iebūvēšanas dziļums samazinās griestu augstumu. Arī sienā iebūvējamiem gaismekļiem ir modeļi, kam nepieciešama vieta transformatoram, ja tas jau nav iemontēts gaismeklī. Nepieciešams paredzēt elektrības slēdžu un rozešu novietojumu, jo sienā ar pabeigtu apdari ir sarežģīti mainīt to novietojumu. Slēdžus vajadzētu saskaņot ar durvju vēršanās virzienu. Nav ērti lietot slēdzi, ja to piesedz atvērtas durvis.

 

Gaismekļi
Vispārējam apgaismojumam, lai vienmērīgi izgaismotu telpu, izmanto izkliedētu vai atstarotu gaismu. Lai neveidotos izteikti gaismēnu kontrasti, izmanto griestos iekārtas lampas, griestos iebūvētus gaismekļus vai gaismekļus, kas veido augšupvērstu, atstarotu gaismu. Griestu lampas var izmantot arī, lai akcentētu kādu telpas zonu — atpūtas zonu, ēdamgaldu. Lai neveidotos situācija, kad mēbeļu izvietojums jāpakārto griestu lampas elektrības izvadam vai tas jāpārvelk no jauna, svarīgi laikus ieplānot griestu lampu atrašanās vietu. Ja gaismeklim nepieciešams iebūvēt transformatoru (ja nav iebūvēts jau gaismeklī), tas arī laikus jāparedz.
Viens no populārākajiem vispārējā apgaismojuma veidiem ir iebūvētais apgaismojums gan griestos, gan sienās, gan grīdā. Kā visizplatītāko spuldžu veidu izmanto halogēnus, jo kvēlspuldzes vairāk sakarst un nepieciešams lielāks montēšanas dziļums. Halogēna spuldzes arī tik ātri neizdeg. Tās ilgāk kalpo arī tad, ja ir pieslēgtas transformatoram. Jāņem vērā, ka halogēna spuldzes veido virzītu gaismu. Iebūvētam apgaismojumam griestos jāparedz, cik spuldžu katrā ķēdē, kā ķēdes būs ieslēdzamas — kopā vai grupējot.
Noskaņas apgaismojumam piemērotas ir stāvlampas, sienas lampas, griestos, sienās un grīdā iebūvējami gaismekļi. Lokālajam apgaismojumam — galda lampas, stāvlampas ar virzītu gaismu, virs darba virsmām iebūvēti gaismekļi, sienas lampas ar koncentrētu gaismas kūli, prožektori. Sienas lampas ieteicams izvietot virs acu augstuma aptuveni 180—200 cm no grīdas. Sienas lampas var izmantot arī vispārējam apgaismojumam, izvietojot tās pa telpas perimetru. Šāds risinājums piemērots nelielai telpai, kad nav nepieciešama centrālā griestu lampa. Sienas lampas noskaņas apgaismojumam var izvietot pie kādas noteiktas zonas vai telpas konstruktīvā elementa (kolonnas, nišas). Gaismas virziens var būt gan uz augšu, gan leju vērsts, gan abi kopā vai arī izkliedēts. Neiebūvētām sienas lampām, kurās izmanto halogēnspuldzes, transformators parasti ir iemontēts gaismeklī. Nepieciešams noteikt katram elektrības izvadam sienā precīzu atrašanās vietu. Iebūvējamām sienas lampām svarīgi zināt konkrētā gaismekļa iebūvēšanai nepieciešamo dziļumu. Šādi gaismekļi ir piemēroti, lai telpā radītu gaismēnu spēli un noskaņu. Ja mājās ir mazi bērni, veiksmīgs risinājums ir grīdā iebūvējami gaismekļi, kurus var izmantot kā nakts gaismu ceļā uz sanitāro mezglu. To iebūvēšanas dziļums jāsaskaņo ar grīdas segumu.
Lai apgaismotu kādu noteiktu zonu vai veidotu atšķirīgu noskaņu, var izmantot stāvlampas un galda lampas. Jāņem vērā, ka jāparedz atsevišķa rozete iespējami tuvu atrašanās vietai. Pie spoguļa, lasīšanai tiešo apgaismojumu ieteicams izvietot tā, lai gaismas virziens būtu no kreisās puses vai no augšas.
Arvien vairāk arī mēbelēs lieto iebūvētos gaismekļus, lai izgaismotu skapjus vai radītu dekoratīvu gaismu plauktos un stiklotos skapjos. Jāieplāno elektroizvada atrašanās vieta un augstums sienā. Jāparedz slēdža novietojums — pie mēbeles virsmas, sienā. Apgaismojums var ieslēgsies arī automātiski, reaģējot uz sensoru, piemēram, skapim atverot durvis. Ērti ieslēgt gaismu, pieskaroties mēbeles virsmai. To nodrošina speciāls mēbelē iemontēts sensors.

 

Slēdži un rozetes
Slēdžu izvietojums jāsaskaņo ar kustību trajektoriju telpā un durvju vēršanās virzieniem, tā, lai atvērtas durvis neaizsegtu slēdzi. Slēdžu optimālais augstums 90 cm no grīdas. Jāieplāno arī, kurās vietās nepieciešami pārslēdži, kas paredzēti, lai vienā vietā ieslēgtu gaismojumu, otrā — izslēgtu. Lai būtu iespējams regulēt gaismas intensitāti un veidot dažādas noskaņas, nemainot gaismas ķermeņus, ieteicams lietot regulatorus. Regulatori jāsaskaņo ar elektriķi, jo dažādiem spuldžu veidiem vajadzīgi atšķirīgi regulatori.
Labāk, lai telpā ir vairāk rozešu, nekā minimāli nepieciešams. Jāparedz, ka ar laiku var mainīties telpas iekārtojums un rasties nepieciešamība pievienot neparedzētas elektroierīces. Rozešu optimālais augstums ir 20—30 cm no grīdas. Ražotāji piedāvā ļoti plašas dažāda dizaina un stilistikas slēdžu un rozešu sērijas, tāpēc jāņem vērā, ka arī tos vajadzētu pieskaņot kopējam interjera risinājumam. Nopērkami ir slēdži ar nomaināmiem rāmīšiem, kas ļauj pieskaņot slēdzi vai rozeti sienu krāsai.

***
Nav ieteicams:
- Halogēnās spuldzes pievienot strāvai bez strāvas transformatora. Spuldzes, kas pievienotas transformatoram, izstaro spožāku gaismu un ilgāk kalpo.
- Taupīt uz rozešu skaitu. Nepietiekama skaita rezultātā nākas izmantot pagarinātāju. - Pirms nav pārdomāts gaismekļu izvietojums un veids, elektrības slēdžu un rozešu izvietojums, veikt elektroinstalāciju, jo pēc tam to mainīt būs ļoti sarežģīti.

Pievieno savu komentāru!

blog comments powered by Disqus
Visas tiesības rezervētas. Portālu veido un uztur SIA "Kaimiņiem.lv".