kaiminiem.lv
facebook twitter draugiem rss epasts

Dzīvojamās istabas iekārtošana nelielā dzīvoklī

Dzīvojamās istabas iekārtošana nelielā dzīvoklī
FOTO: http://www.flickr.com/photos/danlucas/429555417/

Dzīvojamā istaba nelielā dzīvoklī ir gan viesistaba, gan darbistaba. To iekārtojot, jāņem vērā iemītnieku dzīves ritms un tā kā dzīvojamā istaba nelielā dzīvoklī ir arī vieta, kur tiek uzņemti viesi, tā daļēji ir publiskā telpa.

Viesistabā nodalāmas vairākas funkcionālās zonas: centrālā vieta tradicionāli ir atpūtas grupa ap televizoru. Tajā ietilpst ērtas sēdmēbeles — dīvāni, atpūtas krēsli, pufi, spilveni, šūpuļkrēsli, žurnālu galdiņi, zemi papildu paliktņi, sānu galdiņi (nelielu priekšmetu novietošanai). Arī TV, audio un DVD aparatūra, kam nepieciešami plaukti, statīvi vai skapji. Ja televizora skatīšanās ir viena no galvenajām nodarbēm zonā, ieteicams vai nu to novietot uz grozāmas pamatnes, vai izvēlēties televizoru uz grozāmas kājas. Ja nav iespējas izveidot atsevišķu darbistabu, jāparedz vieta arī datoram, kuru var integrēt plauktu sistēmā un pēc vajadzības paslēpt aiz fasādes.

Šai telpai jāizvēlas mēbeles, kuras var transformēt un kuras aizņem pēc iespējas mazāk vietas. Dienā izvelkams vai salokāms dīvāns vai atpūtas krēsls, naktī — gulta, dīvāns ar veļas kasti. Žurnālgaldiņš, kura virsmu iespējams pacelt augstāk, lai ir iespēja ērti vakariņot, skatoties televizoru, vai novietot portatīvo datoru. Žurnālgalds var būt ar atvilktnēm nelielu priekšmetu glabāšanai. Svarīgi ir arī paredzēt, kā šo grupu transformēt, ja ierodas viesi. Viens no risinājumiem ir dīvāns, kura viens gals ir atvirzāms.
Lai atpūtas laikā baudītu tēju vai kafiju un uzkodas, svarīgas ir sēdmēbeļu un izmantojamā galda augstuma attiecības. Standarta dīvānu sēdes augstums ir 40 cm, zemo dīvānu 35—38 cm. Traukiem var izmantot galdiņu ar augstumu 35—40 cm.
Mēbeles — pie sienas
Dažāda dziļuma plaukti, atvilktnes un slēgti plaukti atbilstoši funkcijai dzīvojamā telpā palīdzēs organizēt priekšmetu glabāšanu. Svarīgi, lai bieži lietojamas lietas būtu ērti pieejamas. Jo vairāk ir redzama grīdas plakne, jo vizuāli plašāka šķiet telpa, tāpēc optimāls risinājums ir pie sienas stiprināmi skapīši, plaukti.
Korpusa mēbelēm un plauktiem piemērots materiāls ir saplāksnis, jo salīdzinājumā ar MDF, tas ir izturīgāks materiāls pret ieliekšanos. Saplāksnis gan izmaksu ziņā ir dārgāks, to nav ieteicams krāsot. Grāmatām vēlams paredzēt 30—35 cm augstus plauktus. Mazai telpai piemēroti ir arī grāmatu plaukti uz riteņiem, lai pēc vajadzības tos varētu viegli pārvietot un mainīt istabas mēbeļu izvietojumu. Lai nebūtu jāveido starpsiena, moduļveida plauktu var izmantot arī kā norobežojošu elementu. Piemērots risinājums ir alumīnija profilu sistēma, kurā var stiprināt gan vaļējus, gan slēgtus plauktus un atvilktnes.
CD un DVD ērti uzglabāt pilnas izvilkšanās atvilktnēs ar speciāli paredzētu furnitūras ieliktni. Svarīgi ir laikus paredzēt tehnikas izvietojumu, lai mēbelēs varētu iestrādāt vadu kanālus.
Interesantu rezultātu var iegūt, eksperimentējot ar atšķirīgiem krāsu salikumiem mēbelēs, piemēram, kombinējot atšķirīgas krāsas korpusu ar citas krāsas pulētām fasādēm.
Dīvānam — rāmis un mehānisms
Dīvāna izvēle atkarīga no telpas funkcionālā plānojuma, cilvēku skaita un dzīvesveida. Dīvāna dizains un kvalitāte nosaka, cik ērts un izturīgs tas būs. Mazgabarīta dzīvokļiem piemēroti izvelkami un transformējami dīvāni. Ērts risinājums ir stūra statisks dīvāns, kas ir tik plats, lai uz tā varētu pietiekami labi izgulēties, bet dienas laikā ērti atpūsties. Pieejami ir dažādu konfigurāciju dīvāni — tradicionāli divvietīgi vai trīsvietīgi, dažādi variējami moduļveida stūra dīvāni un neliela izmēra zviļņi. Sēdmēbeļu klāstā ir pieejami dīvāni ar papildu regulācijas iespējām — nolaižamiem un paceļamiem roku balstiem, maināmām atzveltnes pozīcijām. Svarīgi, izvēloties dīvānu, ir pārliecināties, no kā veidots rāmis, vai kvalitatīvs ir mehānisms un vai tas nav pārāk sarežģīts ekspluatācijā. Mazāk izturīgs ir rāmis no skaidu plātnes, izturīgāki ir saplākšņa, metāla rāmji. Masīvkoka rāmis ir izturīgs, ja tiek veidots no līmētām detaļām un saskrūvēts. Atsperu bloki pildījumā ir viens no izturīgākajiem risinājumiem. Tie izmaksās dārgāk, bet tos var komplektēt ar dažādiem porolona un poliuretāna izstrādājumiem. Apdares iespējas ir ļoti plašas — audumi (piemēram, impregnēti audumi, kas atgrūž netīrumus un no kuriem viegli iztīrāmi traipi vai putekļi, ugunsizturīgi), ādas imitācijas, kas pēc izskata būtiski neatšķiras no dabiskās ādas, kā arī dabiskās ādas apdare. Ražotāji piedāvā arī dažādus aksesuārus, piemēram, nelielus, pie dīvāna piebīdāmus vai pie roku balstiem piestiprinātus koka vai metāla galdiņus.
Apgaismojums — grupās
Dzīvojamās istabas apgaismojumam jāparedz pēc iespējas vairāk variantu — ar dimmeri (gaismas intensitātes regulētājs) maināms vispārējais apgaismojums, katrai zonai savs lokālais apgaismojums ar sienas lampām vai stāvlampām, veidojot dažādas gaismas ķermeņu grupas. Gaismas regulēšana dod iespēju radīt atšķirīgas noskaņas, nemainot gaismas ķermeņus. Interesantu efektu var panākt, kombinējot dažādas slēptās gaismas, kad gaismas avots nav redzams, un virzītās, kad gaismas kūlis izceļ kādu konkrētu priekšmetu.
***
Nav ieteicams
- Korpusa mēbeles līdz griestiem, jo horizontāls mēbeļu novietojums vizuāli paplašina telpu
- Mazā istabā centrālo apgaismojumu, jo pa perimetru izvietoti iebūvējami gaismas ķermeņi vizuāli ne tik ļoti akcentēs zemos griestus
- Izvēlēties dīvānu ar nekvalitatīvu transformējamo mehānismu, to labot un piemeklēt jaunu būs sarežģīti

Pievieno savu komentāru!

blog comments powered by Disqus
Visas tiesības rezervētas. Portālu veido un uztur SIA "Kaimiņiem.lv".