Visapmierinātākie ar dzīvi savā pilsētā ir ventspilnieki
Ventspils iedzīvotāji aptaujāto piecu lielo pilsētu iedzīvotāju vidū ir visapmierinātākie ar dzīvi savā pilsētā, kā arī visoptimistiskāk raugās uz pilsētas attīstības iespējām nākotnē, liecina socioloģisko pētījumu kompānijas "SKDS" šā gada martā veiktais pētījums par pilsētvides kvalitāti. Rīgas, Jelgavas un Liepājas iedzīvotāji vairākumā ir apmierināti ar dzīvi savā pilsētā, taču norāda dažādas attīstāmas jomas. Savukārt visneapmierinātākie ar dzīvi pilsētā ir daugavpilieši.
70% Ventspils iedzīvotāju uzskata, ka šī ostas pilsēta ir piemērota vieta, kur dzīvot, turklāt 20% aptaujāto Ventspili uzskata par ideāli piemērotu. Savukārt attiecībā uz savu pilsētu kā vietu, kur strādāt, rīdzinieku vērtējums par Rīgu ir augstāks nekā ventspilniekiem par Ventspili.
"Ventspils iedzīvotājiem, atšķirībā no citu pilsētu iedzīvotājiem, ir atšķirīgs skatījums uz to, kas ir svarīgi pilsētvidē, lai tā būtu pievilcīga dzīvošanai un strādāšanai, kā arī par turpmākajām pilsētas vadības prioritātēm, lai vēl vairāk uzlabotu dzīves kvalitāti pilsētā," secina "SKDS" vadītājs Arnis Kaktiņš.
Kopumā Rīgā tikai 10% iedzīvotāju nav apmierināti ar dzīves un darba vidi savā pilsētā. Diametrāli pretēja situācija ir Daugavpilī, kur tikai aptuveni 20% iedzīvotāju pilsētvidi ir novērtējuši kā labu.
Pētījumā konstatēts, ka Daugavpils iedzīvotāji ir vispesimistiskākie, gan domājot par pilsētas attīstības iespējām, gan arī apmierinātībā ar savu pilsētu kā dzīves un darba vietu. Daugavpilieši no aptaujātajiem ir visvairāk nobažījušies par bezdarba problēmu, ko norāda 90% aptaujāto, kā arī par to, ka iedzīvotāji atstās Daugavpili. Šī problēma uztrauc 73% aptaujāto Daugavpils iedzīvotāju.
Atšķirībā no citām pilsētām, Daugavpilī 17% iedzīvotāju ir nobažījušies par pilsētas tēlu un reputāciju. Citu pilsētu iedzīvotājus šis jautājums tik ļoti neuztrauc.
Viņš piebilda, ka iedzīvotājus Jelgavā un Liepājā var uzskatīt par vidēji apmierinātiem ar pilsētvidi kā vietu, kur dzīvot un strādāt. Jelgavas iedzīvotāji norādījuši, ka īpaši aktuāli pilsētā ir attīstīt sabiedrisko transportu, ceļus un stāvvietas. Savukārt apkārtējās vides – gaisa un ūdens – kvalitāte ir tās jomas, kuru attīstības iespējas gan Jelgavā, gan Liepājā tiek saskatītas kā vislielākās, liecina pētījuma rezultāti.
Visu aptaujāto pilsētu iedzīvotāji ir vienisprātis par to, ka darba vietu radīšanai jābūt pilsētas vadības galvenajai prioritātei nākamajos divos gados. Daugavpilī tā domā 84%, Jelgavā – 76%, Ventspilī – 75%, Liepājā – 73%, Rīgā – 64% aptaujāto iedzīvotāju
Lielākā daļa jeb 80% un vairāk aptaujāto pilsētu iedzīvotāju uzskata, ka pilsētu āra apgaismojums ir svarīgs kā pilsētvides drošībai, tā arī pilsētas pievilcībai tūristu un pašu iedzīvotāju acīs. Kā liecina dati, deviņās Latvijas lielākajās pilsētās dzīvo 51% valsts iedzīvotāju un, pēc Starptautiskās Enerģētikas aģentūras datiem, pasaulē 70% izmantotās enerģijas tiek patērēts tieši pilsētās, uh 19% izmanto āra apgaismojumam.
Vidēji 66% iedzīvotāju Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī un Jelgavā uzskata, ka dzīvošanas izmaksas ir viens no svarīgākajiem faktoriem. Pēc svarīguma otrajā un trešajā vietā citās pilsētās iedzīvotāji min sabiedriskā transporta problēmas un drošību, savukārt Ventspils iedzīvotājiem otrs svarīgākais faktors, ko minējuši 38%, ir iepirkšanās iespēju paplašināšana, bet trešajā vietā ir kultūras un naktsdzīves iespēju paplašināšana, ko minējuši 35% aptaujāto.
Kopumā savas pilsētas iespējas attīstīties dažādās jomās – ekonomikā, apkārtējā vidē, sociālajā jomā un jo īpaši infrastruktūrā – visaugstāk vērtējuši Ventspils iedzīvotāji. 80% ventspilnieku pilsētas attīstības potenciālu vērtē kā augstu vai vidēju.
Pēc rīdzinieku domām, salīdzinoši vislielākās attīstības iespējas Rīgā ir tieši ekonomikā, jo 25% rīdzinieku uzskata, ka Rīgai ir augsts potenciāls, bet 42% to atzīst par vidēju. Arī citās jomās – apkārtējā vidē, infrastruktūrā un sociālajā jomā – divas trešdaļas rīdzinieku saskata augstu vai vidēju potenciālu, liecina pētījums.
Pievieno savu komentāru!
blog comments powered by Disqus