kaiminiem.lv
facebook twitter draugiem rss epasts

Sola līdzsvarot zemes nomas maksas pieaugumu

Sola līdzsvarot zemes nomas maksas pieaugumu

Pēc kadastra vērtību pārrēķina, tām paaugstinoties, strauji augusi nomas maksa, kas jāsedz uz privātas zemes esošiem daudzdzīvokļu māju iemītniekiem, lai arī tai noteikts 6% ierobežojums no kadastra vērtības. Tieslietu ministrija gatavo regulējumu, lai līdzsvarotu zemes īpašnieku un dzīvokļu īpašnieku tiesības.

 

Ja daudzdzīvokļu māja atrodas uz privātas zemes, tad iedzīvotāji tās īpašniekam par zemes izmantošanu maksā nomas maksu, kas sasniedz pat vairākus tūkstošus latu gadā. Ja mājā ir vairāk dzīvokļu, maksājums var nebūt tik liels, ja mazāk – ik mēnesi katram dzīvokļa īpašniekam nākas šķirties no krietnas summas.

Nomas maksa pieaugusi, pieaugot kadastra vērtībai, Latvijas Radio raidījumā ''Krustpunktā'' informēja apsaimniekotāju uzņēmuma SIA ''VF Amatnieki'' izpilddirektore Mickēviča Līvija. Viņa aprakstīja piemēru par māju ar 41 dzīvokli un 2175 kvadrātmetriem privātas zemes, par kuru gadā jāsamaksā 5985 latu noma. ''Apsaimniekojam dzīvojamo māju par 22,5 santīmiem kvadrātmetrā, ieskaitot algu sētniekam, kas kopj zemi,'' stāsta apsaimniekotāja, ''zemes nomas maksa ir 26 santīmi no kvadrātmetra, ko īpašnieks saņem bez jebkāda ieguldījuma.''

Viņa minēja piemēru ar daudzdzīvokļu māju, kas uzcelta pirms 30 gadiem uz 1300 kvadrātmetriem zemes. 2003.gadā šī gabala kadastra vērtība bija 8281 lats, tagad – 53 235 lati. Likumā noteikts, ka nomas maksa nedrīkst pārsniegt 6% no zemes kadastrālās vērtības, ja nevar vienoties citādi, un nomnieks kompensē īpašniekam nekustamā īpašuma nodokli par zemi. Parasti ir maksimālie 6%, un cilvēki nav spējīgi maksāt, jo kadastra vērtība aug, secina Mickēviča.

Valsts Zemes dienesta ģenerāldirektores vietniece Olga Geitus-Eitvina skaidroja, ka kadastra vērtību nosaka pēc tirgus situācijas vidēji konkrētā rajonā. Tā augusi lēcienveidīgi, jo pārrēķins veikts pēc Kadastra likuma pieņemšanas, piemēram, Rīgā kadastra vērtības nebija aktualizētas no 2000.gada un to veica vienā paņēmienā 2008., 2009.gadā. Taču arī dzīvokļa vērtība vairākkārt augusi, norādīja Geitus-Eitvina, piebilstot, ka nākamreiz pārrēķinot kadastra vērtība, visticamāk, samazināsies.

Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta vispārējo civiltiesību nodaļas vadītāja Kristīne Kinča informēja, ka ministrijā ir zināma piespiedu zemes nomas maksa paaugstinājuma problemātika, raksta daudzi iedzīvotāji. ''Strādājam pie regulējuma, lai to daudzmaz līdzsvarotu,'' apstiprināja Kinča.

Viņa piekrita, ka nesamērīgi augsta nomas maksa ir dzīvokļu īpašnieku tiesību ierobežojums, taču jāsamēro divu īpašnieku tiesības – dzīvokļa un zemes. Tāpēc ieviests 6% nomas maksas ierobežojums, lai arī Satversmes tiesa norādījusi, ka nav skaidri kritēriji, pēc kādiem tas noteikts.

Raidījuma dalībnieki īsi minēja blakus problēmu, proti, zemes īpašnieki – juridiskas personas – nomniekiem prasa kompensēt ne tikai nekustamā īpašuma nodokli par zemi, bet arī pievienotās vērtības nodokli. Kā norādīja ekspertes, šāda prasība ir nelikumīga.

Raidījumu pilnībā var noklausīties ierakstā Latvijas Radio audio arhīvā.

 

Pievieno savu komentāru!

blog comments powered by Disqus
Visas tiesības rezervētas. Portālu veido un uztur SIA "Kaimiņiem.lv".