Rigondas gatves 1.nama iedzīvotāji dibina biedrību
Reportāža no Dzīvokļu īpašnieku biedrības dibināšanas sapulces daudzdzīvokļu mājā Rigondas gatvē 1
Pa vienam vien viņi sanāk kādā no Ostvalda vidusskolas klasēm un sasēžas solos kā skolnieki. Ievēroju, cik dažādi skan viņu teiktais “labvakar” un “dobrij večer” - dažs bikli, cits nomurmina zem deguna, cits skaļi un pašpārliecināti sveicina pa visu telpu.
Sākumā ir mulss klusums un slepus uzmesti skati – kaimiņi cits citu mēģina neuzkrītoši nopētīt. Dzirdu, kā man aiz muguras sēdošie pusmūža vīri savā starpā runā, ka daudzus šajā sapulcē redzot pirmo reizi. “No vecajiem mūsu mājā palikusi tikai kāda ceturtā daļa.” Un daudzi nemaz nav atnākuši. “Šodien slikta diena, hokejs,” spriež viens no vīriem. “Jā, man kaimiņš ar teica, lai atnāku, noklausos un pēc tam viņam izstāstu, bet pats palika skatīties hokeju,” piekrīt otrs.
Patlaban kopā ar Kurzemes namiem
Ir ceturtdienas, 24.septembra, vakars. Rigondas gatves 1.nama iedzīvotāji ir sanākuši kopā, lai dibinātu dzīvokļu īpašnieku biedrību. Mājā ir 57 dzīvokļi, uz sapulci atnākuši 24 dzīvokļu īpasnieki. Biedrības dibināšanai pietiek ar divu dzīvokļu īpašniekiem, taču, lai biedrība būtu lemt tiesīga, tajā vēlāk jāiestājas 50%+1 dzīvokļu īpašniekam.
Sapulces iniciatori ir divi jauni puiši Eduards Zeļenko un Jānis Vīmanis. Abi pavasarī ieguvuši bakalaura grādu Rīgas Tehniskajā universitātē Nekustamo īpašumu pārvaldīšanas programmā un tagad kā nekustamā īpašuma konsultanti strādā Latvijas dzīvokļu īpašnieku savienībā, mācot iedzīvotājiem dibināt biedrības.
Šo 80.gados celto Rigondas ielas namu patlaban apsaimnieko pašvaldības apsaimniekotājs Kurzemes nami. Kad iedzīvotāji nodibinās savu biedrību, viņi varēs izvēlēties – turpināt sadarbību ar Kurzemes namiem vai izvēlēties citu apsaimniekotāju. Protams, mainīt mājas apsaimniekotāju var arī tagad, nedibinot biedrību. Taču juridiski tas ir daudz sarežģītāk nekā tad, ja iedzīvotāji apvienojušies biedrībā.
Nākamais jautājums – vai iedzīvotāji to vispār vēlas?
Kas atmaksās parādus?
“Apsveicu jūs, kas esat atļāvušies domāt citādi nekā esošais apsaimniekotājs, un gribat uzlabot savus dzīves apstākļus. Jūsu uzdevums šodien ir dibināt dzīvokļu īpašnieku biedrību,” patētiskā oratora balsī runu sāk sapulces vadītājs. Taču viņu pārtrauc vairākas balsis:
- Varbūt ar mērķiem sāksim?
- Mēs vispirms gribam zināt, kāpēc vispār vajag biedrību dibināt?
- Kāda ir jūsu interesē, lai mēs dibinātu biedrību – tagad to nodibināsim un pēc tam no jums vairs vaļā netiksim!
Sapulce pamazām uzņēmusi apgriezienus, klasē vairs ne vēsts no sākotnējā bikluma. Cilvēkiem jautājumu ir daudz, taču gandrīz visi – par lietu.
- Kāpēc jūs gribat dabūt mūs prom no Kurzemes namiem?
Kas atmaksās Kurzemes namiem mūsu parādus, ja mēs aiziesim pie cita apsaimniekotāja?
Man nupat dzīvoklī Kurzemes nami nomainīja dvieļu žāvētāju, un es par to ne santīma santehniķim nesamaksāju. Kad būs biedrība, droši vien būs jāmaksā?
Kāda būs atšķirība – iestājos es biedrībā vai neiestājos?
Savs bankas konts un sava teikšana
“Kad pēdējo reizi jūsu mājā ir bijis kāds remonts?” – seko pretjautājums no sapulces vadītāja, “ja nodibināsit biedrību, jums pašiem būs savs bankas konts, paši varēsit lemt par mājas remontiem un pieprasīt apsaimniekotājam, lai remontē konkrētas vietas. Tagad apsaimniekotājs remontē tikai to, kas tam šķiet svarīgāks.”
Sapulces vadītāja teikto uzķer kāda pēdējā solā sēdoša aktīva sieviete: “Kur biedrība, tur remontētāji zina – šajā mājā dzīvo enerģiski cilvēki, viņi brāķi nepieņems.” Savukārt aktīvās sievietes vīrs caur biedrību beidzot grib atrisināt “ūdens lietu” – kā novērst lielo ūdens zudumu mājā, par to cilvēkiem katru mēnesi jāmaksā liela nauda? Savu domu vīrietis mēģina ilustrēt ar līdzību no paša dzīvokļa. Vairāk nekā mēnesi esot tecējis pods, radot bezjēdzīgus ūdens zaudējumus un pamatīgus ciparus rēķinā. Kaimiņi gan viņa teikto uztver citādi. “Mēnesi viņam tek pods un viņš neko nedara! Vīrietis saucas,”nopurpina netālu sēdoša kundze.
Man acīs iekrīt Valentīna. Tumšmataina priekšpēdējā rindā sēdoša sieviete, kas jautā visvairāk – un būtiskas lietas. “Dzīvoklis ir vienīgais, kas man pieder, tāpēc es uzdodu jautājumus,” Valentīna saka vēlāk, kad jau ievēlēta kādā no biedrības amatiem.
Kopumā apmēram divu stundu laikā lēmums par biedrības Rigonda-1 dibināšanu, statūtiem un personālijām ir pieņemts. Kad iedzīvotāji biedrību piereģistrēs Uzņēmumu reģistrā, tā varēs sākt darboties, pieņemt lēmumus.
Pievieno savu komentāru!
blog comments powered by Disqus